„Mile wspominam moją pracę w Brzeziu… Brzezie leży tak blisko mojej rodzinnej miejscowości…”
Z bogatej biografii ks. abpa Józefa Gawliny, kilka faktów jego działalności duszpasterskiej związanych z Brzeziem n/Odrą, a konkretnie z powstaniem polskiej Katowickiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.
Okres, kiedy to na Górnym Śląsku tworzono podwaliny pod nową diecezję, to czas, kiedy w szczególny sposób zwrócono uwagę na żywą działalność i zdolności organizacyjne ks. Gawliny. Ks. dr August Hlond, ówczesny administrator apostolski, dekretem z dnia 7.07.1924r. zamianował ks. Gawlinę sekretarzem generalnym Śląskiej Ligi Katolickiej; w tym też roku, 25 września, ks. Gawlina zostaje redaktorem „Gościa Niedzielnego”. Na łamach ”Gościa Niedzielnego” ks. Gawlina przygotował uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej, która odbyła się równo 80 lat temu 15 sierpnia 1925 roku.
Podczas uroczystości koronacyjnych ks. Gawlina wygłosił kazanie, swoiste ekspoze dla mężczyzn i młodzieży męskiej – fakt ten godny jest odnotowania ze względu na wieloletnią tradycję pielgrzymowania mężczyzn z parafii Brzezie do Piekar, o czym pisaliśmy na łamach Brzeskiego Parafianina.
Lata 1927-28 to okres pogłębiania studiów w Warszawie, podczas których ks. Gawlina nie stracił jednak serdecznych więzów łączących go z diecezją katowicka. Tak też po powrocie do pracy kurialnej w Katowicach ks. prałat Feliks Gawlina, z rąk ks. biskupa Arhadiuna Linieckiego, otrzymuje nominację na kuratora powstającej polskiej katowickiej prowincji Sióstr Maryi Niepokalanej. Tak więc od 27.07.1929r. rozpoczął się czas częstych przyjazdów i pobytów ks. prałata Gawliny w Brzeziu n/Odrą, a także częstych odwiedzin matki w Strzybniku oraz spotkania z krewnymi, o czym niejednokrotnie pisaliśmy w Brzeskim Parafianinie, co również przekazał czytelnikom długoletni współredaktor naszego pisma śp. ks. kapelan Józef Cop w osobnej broszurce.
Pierwszą bardzo istotną czynnością mianowanego kuratora ks. prałata Gawliny był udział w uroczystości wprowadzenia w urząd pierwszej przełożonej prowincji katowickiej S.M. Dolorozy Andrzejczak, które miało miejsce w brzeskim klasztorze dnia 17 września 1929 roku.
S.M. Doloroza
Pierwsza przełożona katowickiej prowincji
Kurator – budowniczy
Jako kurator, a następnie jednocześnie proboszcz parafii św. Barbary w Chorzowie, ks. prałat Józef Gawlina położył wielkie zasługi na niwie organizacji nowej prowincji katowickiej SMN oraz rozbudowy klasztoru – domu zakonnego w Brzeziu n/Odrą.
Dom zakonny w Brzeziu był własnością zgromadzenia i siostry przebywały tu już od 1917 roku, ale budynek nie odpowiadał wymaganiom siedziby prowincji i nowicjatu. Na zebraniu zarządu prowincji, w którym uczestniczył ks. Gawlina, a które odbyło się w Niedzielę Palmową 21.03.1931 r. postanowiono dom rozbudować, by służył do czasu wybudowania Domu Prowincjalnego w Katowicach.
Ks. kurator włożył wiele wysiłku i starań o fundusze na rozbudowę klasztoru w Brzeziu i czuwał nad przebiegiem prac. Podczas przebudowy nie zapomniano o najważniejszym, o „sercu domu zakonnego” – kaplicy.
Kaplica została urządzona na parterze na miejscu dawnego pomieszczenia kuchennego. Dobudowano prezbiterium a w nim umieszczono jeden z bocznych ołtarzy ze starego brzeskiego kościoła z nowym obrazem Maryi Niepokalanej.
(Ołtarz z kaplicy) 16 grudnia 1931 roku ks. prałat Gawlina poświęcił rozbudowany klasztor i nowo urządzoną z ołtarzem i tabernakulum. Ks. Józef Gawlina odprawił też w nowej kaplicy Mszę św. I przeniósł Najświętszy Sakrament z dotychczasowej prowizorycznej kaplicy klasztornej.
Pamięć – o ks. kuratorze Gawlinie późniejszym arcybiskupie, biskupie polowym Wojska Polskiego, opiekunie polskiej emigracji – w Brzeziu trwa.
Jako wyraz pamięci niech świadczy chociażby fakt umieszczenia przez Siostry Maryi tablicy na budynku klasztornym, upamiętniającej postać arcybiskupa, która poświęcona została 22.06.1997r. przez ks. abpa Damiana Zimonia. Dzielnica Raciborza – Brzezie szczyci się także jedną z ważniejszych ulic w Brzeziu, która od 1991 roku nosi imię wielkiego syna naszej raciborskiej ziemi – Abpa Józefa Feliksa Gawliny.
„Miłujących, Bóg obdarza chwałą…”
17 września – data symboliczna dla Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, a ważna dla mieszkańców parafian Brzezia – wybrana została przez organizatorów koncertu i ks. proboszcza jako jedna z uroczystości w ramach trwającego roku upamiętniającego postać arcybiskupa Józefa Gawliny.
Dzisiejszy koncert muzyczny pod patronatem starosty raciborskiego dedykujemy ludziom niezwykłym – ludziom nauczycielom, którzy swoim życiem ukazywali drogę jak wypełniać Bożą wolę w łączności z Maryją, Bożą Matką.
Dedykujemy tym, wobec których określenie „wolność ducha” nabiera szczególnego znaczenia w służbie Bogu i Ojczyźnie.
Muzyka, śpiew, słowo, obraz dzisiejszego koncertu – jako oplot miłości, wiary, patriotyzmu z pewnością pobudzą do refleksji, zadumy o ludziach dla których Polska – Ojczyzna i Bóg nigdy nie były obojętne. W odświętnym zamyśleniu, gdzieś głęboko w sercu, rozbudzą się na nowo, zasłyszane jak w podświadomości, słowa naszego ukochanego papieża Sługi Bożego Jana Pawła II. W zadumie staniemy przy sarkofagu Sługi Bożej S.M. Dulcissimy; a wszystko po to by z nową ufnością, wiarą pokonywać trudy dnia codziennego.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej rozpisując konkurs literacki dla młodzieży jako jeden z tematów przytoczyło słowa arcybiskupa wypowiedziane do młodzieży akademickiej: „nie o to chodzi, jak sobie ułożyć, lecz dlaczego żyć warto?” Zadanie konkursowe polega na wyjaśnieniu sensu i znaczeniu tych słów; oby i nam – dzień 17 września 2005 – spotkanie w Brzeziu, pozwoliło jeszcze raz i kolejny raz lepiej zrozumieć sens i znaczenie słów wypowiedzianych przez Człowieka, jakim był Józef Feliks Gawlina – ksiądz i obywatel świata.
17.09.2005 Racibórz – Brzezie
