W sobotę 17 maja poświęcona została tablica pamiątkowa z napisem „Punkt Opieki Zdrowotnej im Sługi Bożej S.M. Dulcissimy – Wdzięczni mieszkańcy Raciborza – Brzezia”.
Postać Siostry Dulcissimy, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się 18 lutego 1999 roku, głęboko i na trwałe wpisana jest w historię Brzezia. Nie dziwi więc fakt, iż obchodzone w tym roku uroczystości związane z 780. rocznicą pierwszej wzmianki „Villa de Brzezie” z dnia 25 maja 1223 roku, pierwszy dzień obchodów poświęciły Jej osobie.
Zarówno sama tablica, jak i nadanie imienia Ośrodkowi Zdrowia w Brzeziu, to wyraz wdzięczności mieszkańców dzielnicy oraz pracowników służby zdrowia dla Sługi Bożej, której powierzono szczęśliwe zakończenie starań o utrzymanie „ Ośrodka Zdrowia: w Brzeziu w trudnym okresie restrukturyzacji Służby Zdrowia.
Poświęcenia tablicy dokonał ks. Stanisław Adamczyk Wikariusz Biskupi d .s. Życia Konsekrowanego, przewodniczył także uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w intencji Służby Zdrowia i wygłosił homilię, którą przytaczamy w całości na łamach „Brzeskiego Parafianina”. Zarówno w momencie poświęcenia tablicy, jak również podczas homilii ks. Stanisław Adamczyk powołał się na słowa Ojca św. – „ Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga. Niech w jej blasku i cieple ocali swoje człowieczeństwo”.
Po poświęceniu tablicy oraz uroczystej Mszy św. z udziałem wielu księży z Dekanatu Pogrzebieńskiego i innych parafii oraz licznie zgromadzonych sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Grzechowiak, zgromadzeni w kościele mieli możliwość wysłuchać wykładu O. Mirosława Lipowicza ze Zgromadzenia Redemptorystów w Bardzie Śląskim, na temat O. J. Schwetera, autora pierwszej biografii o Siostrze Dulcissimie zatytułowanej „Oblubienica Krzyża”. Ojciec Schweter był Jej przyjacielem, Ojcem duchowym, wieloletnim powiernikiem. Ponadto był znakomitym pisarzem, pozostawił bogaty dorobek literacki w postaci historii zgromadzeń zakonnych min. Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.
Uroczystości kościelne ubogacił śpiewem nasz chór parafialny a nasz lekarz Tomasz Krężel w imieniu własnym, NZOZ „Eskulap” oraz wszystkich obecnych i dawnych pracowników Ośrodka Zdrowia w Brzeziu podziękował słowami :
„Od początku swojej działalności w Brzeziu siostry zakonne Maryi Niepokalanej opiekowały się chorymi i między innymi stworzyły pierwszy punkt medyczny . Przekształciły go potem w ośrodek zdrowia, który długo funkcjonował w ramach Klasztoru. Z powodu ciągłego rozwoju służby zdrowia w Brzeziu przeniesiono Ośrodek do obecnego budynku .Teraz po wielu latach jesteśmy świadkami historycznej chwili, gdyż opieka medyczna wraca pod opiekę Sióstr Maryi Niepokalanej, a dokładnie jednej z nich S. M. Dulcissimy, stanowiąc dla nas wszystkich wzór, przykład do naśladowania. To wielki zaszczyt dla nas mieć za patronkę Błogosławioną S. M. Dulcissimę. To zobowiązuje do jeszcze większego wysiłku w służbie ludziom. Chciałbym, więc z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego aby dzisiejsza uroczystość mogła mieć miejsce, w szczególności Ks. biskupowi, Ks.. pomocniczym i Ks. członkom Trybunału, a także Ks. Proboszczowi i wszystkim siostrom zakonnym. Chciałbym również podziękować osobom świeckim, których zapał w dążeniu do celu potwierdza powiedzenie, że wiara czyni cuda. Dziękuję”.
Po uroczystościach kościelnych odbyła się modlitwa przy sarkofagu, z ust wiernych popłynęła również pieśń poświęcona Słudze Bożej :
„ Z brzeskiej ziemi, modły ślemy…”
Z kolei po przeżyciach typowo duchowych zaproszeni goście spotkali się w lokalu „Finezja”, gdzie prócz poczęstunku był czas na rozmowy, wspomnienia, podziękowania, wpisy do kronik.
Obecny na uroczystości w Brzeziu ks. Alojzy Drozd – postulator prowadzący proces beatyfikacyjny naszej Siostry wpisał do kroniki obchodów„780 – Brzezia” znamienne słowa: „(…) jestem pełen podziwu dla żywiołowego kultu Sługi Bożej.
S. M. Dulcissimy”. S. M Dulcissima już za życia określana była jako święta i po dzień dzisiejszy coraz więcej osób swoje modlitwy, prośby do Boga zanosi prosząc o wstawiennictwo Siostry Dulcissimy – tak jest w Brzeziu, a Jej imię obejmuje coraz dalsze, szersze kręgi.
Kolejna sobota 24 maja, drugi dzień obchodów odbywał się pod hasłem „ Spotkanie z historią”, miał na celu ukazanie nie tylko walorów turystycznych miejscowości, jej piękna, ale przede wszystkim wartości historyczno – religijno – kulturowych dzielnicy.
Na zaproszenie do Brzezia odpowiedziała młodzież szesnastu gimnazjów powiatu raciborskiego. Delegacje młodzieży przybyły wraz z zaproszonymi przez siebie, znanymi twórcami, badaczami regionalnymi, którzy Ich zdaniem najlepiej prezentują Ich „małą ojczyznę”.
Spotkanie rozpoczęto na „brzeskim rynku”, goście mieli możność zwiedzić kościół, sarkofag Sługi Bożej S.M. Dulcissimy, możność spacerów po Brzeziu, udział w tradycyjnej procesji Św. Urbana (szczególne wrażenie wywarła procesja na tych, którzy oglądali krajobraz Ziemi Raciborskiej ze wzgórza „Lipki”).
Dodatkową atrakcją dla wytrwałych gości było przygotowane przez brzeską Ochotniczą Straż Pożarną ognisko na „Lipkach” oraz prawie setka szybujących gołębi wypuszczonych przez naszych miejscowych hodowców, no i jeszcze smaczna grochówka.
Uroczystości „780 – Brzezia” odbyły się pod patronatem ks. proboszcza Kazimierza Kopcia oraz starosty raciborskiego Henryka Siedlaczka. Patronat medialny nad uroczystościami objął Raciborski Portal Internetowy www.raciborz.com.pl.
Zarówno gościom, współorganizatorom, sponsorom, przedstawicielom władz samorządowych, delegacjom Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, Młodzieżowego Domu Kultury, dyrektorom gimnazjów, byłym nauczycielom związanym z brzeską szkołą, a szczególnie młodzieży wraz z opiekunami, składam tą drogą najserdeczniejsze podziękowania.
Pamiątkowa tablica, okolicznościowy folder, zdjęcia, wpisy do brzeskiej kroniki, biogramy twórców, badaczy regionalnych, a szczególnie zawiązane przyjaźnie – to okazja do zacieśnienia więzi dalszej współpracy w ramach edukacji regionalnej dla dobra naszej Ziemi Raciborskiej.