W dniach 15-16 października 2007r. .wielu naszych parafian uczestniczyło w niezapomnianych, modlitewnych uroczystościach, które odbywały się w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Pogrzebieniu.
Jak opisał uroczystość ks. Jan Dubas – proboszcz z Pogrzebienia – w Tygodniku Rodzin Katolickich „Źródło”, z dnia 18 listopada 2007r., czytamy:” Na uroczystości spotkały się dwie wielkie rodziny: Rodzina Salezjańska i Rodzina Radia Maryja. Do Pogrzebienia przybyli wierni z Krakowa, Świętochłowic, Jastrzębia, Rybnika, Wodzisławia, Rydułtów, Pszowa, Raciborza, Kędzierzyna – Koźla, Zieleniec oraz parafianie z licznych parafii Dekanatu Pogrzebieńskiego(…) Wśród obecnych nie zabrakło Madzi Buczek, niestrudzonej propagatorki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci”. Do prowadzonego różańca z pogrzebieńskiej parafii włączyli się słuchacze Radia Maryja z całej Polski, a wszystko
działo się w obecności relikwii św. Dominika Savio, które to relikwie, w dniach od 8 września do 25 października przemierzały placówki salezjańskie w całej Polsce gromadząc w świątyniach wiernych a szczególnie dzieci i młodzież.
Święty Dominik, uczeń ks. Jana Bosko zmarł w wieku 15 lat i jest czczony jako patron ministrantów, a we Włoszech, skąd pochodził, również jako patron kobiet w stanie błogosławionym.
Uroczystości w Pogrzebieniu nabrały również istotnego wymiaru ukazania wspaniałych postaci otoczonych kultem świętości a pochodzących lub pracujących na ziemi raciborskiej. Portrety tychże osób uwidocznione zostały na portretach w pobliżu ołtarza.
W czasie Mszy św. sprawowanej przy relikwiach św. Dominika Savio i w przededniu modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. modlono się również w intencji kanonizacji i Beatyfikacji osób związanych z naszą raciborską ziemią. Ks. Jan Dubas w artykule pisze o nich:
„Są to: bł. Emil Szramek – kapłan, poeta, uczestnik Powstań Śląskich, budowniczy katedry Chrystusa Króla w Katowicach, więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego; Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki – twórca wielkiego ruchu oazowego; Sługa Boży ks. Ignacy Stuchły – salezjanin, który urodził się w Bolesławiu k. Raciborza; Służebnica Boża s. Laura Meozzi z Florencji, która przybyła z pierwszymi salezjankami do Polski w 1922r., a w 1946r. przyjechała do Pogrzebienia (zmarła w opinii świętości); Służebnica Boża s. Maria Dulcissima Hoffman ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która urodziła się w Świętochłowicach-Zgodzie w 191 Or. (nosiła ukryte stygmaty, zmarła w wieku 26 lat w opinii świętości).
Postać Sługi Bożej SM Dulcissimy mieszkańcom Brzezia jest dobrze znana, jednak dla szerokiego grona odbiorców uroczystości, fakty świętego życia naszej siostry, przybliżyła obecnym SM Paulina, która pełni funkcję kursora w trwającym procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej SM Dulcissimy. Podczas dwudniowych uroczystości nie zabrakło sióstr z naszego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej wraz z Siostrą Przełożoną Dionizją Patalas.
Wielokrotnie na łamach „Brzeskiego Parafianina” podkreślano; „kult Siostry Dulcissimy zatacza coraz szersze kręgi”, co tym razem znalazło również odbicie na falach eteru Radia Maryja.
Każdy z nas poszukuje wzorów godnych naśladowania. W tych uroczystościach, podążając drogą relikwii św. Dominika Savio, „ukazany został wycinek Śląska i naszej Ojczyzny, ale jakże bogaty, w ludzi pięknych duchowo”.
Każde takie spotkanie pobudza do refleksji, do mocniejszego zaangażowania na rzecz nowej ewangelizacji, tak potrzebnej w aktualnej rzeczywistości, do której tak wymownie wzywał nas Ojciec św. Jan Paweł II – Sługa Boży.